Kastamonu Ağzı Sözlüğü, Kastamou 'ya dair ne varsa burada

yaşar karadeniz

kastamonu valimiz. 1965 yılında samsun'da doğdu. ilk ve ortaöğretimini samsun'da yaptı. 1983 yılında samsun teknik lisesi makine bölümü'nü bitirdi.

aynı yıl girdiği ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi kamu yönetimi bölümü'nden 1987 yılında mezun oldu.

1988 yılında amasya valiliği'ne kaymakam adayı olarak atandı. bu görevi sırasında bir yıl süreyle ingiltere'de bulundu. kaymakam vekilliği stajını erzincan'ın tercan ilçesinde yaptı.

1991 yılında kaymakamlık kursu'nu bitirerek yeni ilçe olan yozgat'ın yenifakılı ilçesinin ilk kaymakamı olarak atandı.

sırasıyla konya-taşkent, hakkari-çukurca, ordu-aybastı, mardin-yeşilli, trabzon-beşikdüzü ve çanakkale-eceabat kaymakamı, tekirdağ - saray, gaziantep-nizip ve gaziosmanpaşa kaymakamı olarak görev yaptı.

kaymakam yaşar karadeniz 28.02.2017 tarihli bakanlık olur’u ile kastamonu vali vekilliğine, 21.06.2017 tarih ve 2017/10458 sayılı bakanlar kurulu kararı gereğince de kastamonu valiliğine atanmış olup, 21.06.2017 tarihi itibariyle ilimizdeki görevine başlamıştır.

kastamonu valisi sayın yaşar karadeniz;

2012 yılının ocak ayında türk idareciler derneği'nin vali galip demirel sosyal hizmet ödülünü kazandı. günümüze gelinceye kadar, çeşitli kurumlardan çok sayıda takdirname aldı.

'taşra idaresinin yeniden yapılandırılması' konulu çalışmasının bir kısmı içişleri bakanlığı dergisinde makale şeklinde yayınlandı.

eceabat kaymakamlığı sırasında, gelibolu yarımadası tarihi milli parkı'nın birçok yatırımını köylere hizmet götürme birliği tarafından yapılmasını sağladı. 2003 - 2005 yılları arasında hükümetin milli parkla ilgili projelerinin tamamına yakını, ödeneği birliğe aktarılarak gerçekleştirildi. bu uygulama, merkezi hükümet ödeneklerinin birlikler eliyle yatırıma dönüştürülmesinin ilk uygulamalarındandır. bu şekilde eceabat'ta gerçekleştirilen projelerden önemlileri şunlardır:

1- conkbayırı -kemalyeri ring yolu

2- şehitler abidesi ring yolu

3- kabatepe - anzak koyu genişletme ve iyileştirme

4- şahindere şehitliği yapımı

5- kocadere şehitliği yapımı

6- şehitler abidesi 35 m.lik rölyef ve atatürk heykeli yapımı

7-şehitler abidesi alt taban cam mozaikle bayrak figürü yapımı

8- şehitler abidesi otopark yapımı ve çevre düzenlemesi

9- kabatepe ziyaretçi dinlenme merkezi yapımı

10-ana tanıtım merkezi çanakkale komutanları rölyefleri

11-namazgah tabyası, kilitbahir kalesi, ertuğrul tabyası röleve, restorasyon ve fonksiyonlandırma projelerinin hazırlanması

tekirdağ saray kaymakamlığı sırasında halk bağışlarıyla bir ilkokul ve bir kapalı spor salonu yapımını gerçekleştirdi.

mardin yeşilli kiraz festivali, beşikdüzü deniz ve kültür festivali ile saray bahar ve kültür festivallerinin başlatılmasını ve görevi süresince devamını sağladı.

saray'daki görevi süresince gerçekleştirdiği dört festivalin bütçelerinin tamamına yakınını festival gelirleriyle karşılanmasını sağladı. aldığı takdirnamelerden birisi bu konuda gösterdiği başarıdan dolayıdır.

sosyal yardımlar açısından da farklı bir uygulama geliştirdi. ailesinde çalışabilir güçte veya yaşta kimsesi bulunmayan aileler adına bankada hesap açtırarak sydv'den her ay düzenli yardım almalarını sağladı. bu uygulama aile ve sosyal politikalar bakanı sayın fatma şahin'e anlatılmış ve uygulama 'dul aylığı' adıyla ülke geneline yayılmıştır. yine vakıftan, 110 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yurdunu hizmete açtı. 200 öğrenci kapasiteli ikinci öğrenci yurdu inşaatının da başlamasını sağlamıştır.

Gizlilik Politikası | Kullanım Koşulları | İletişim/Reklam | Spor
Takip et!
| | | | | | | | |