Kastamonu Ağzı Sözlüğü, Kastamou 'ya dair ne varsa burada

depdep

Durum: 104 - 0 - 0 - 0 - 12.01.2018 23:56

Puan: 452 -

4 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Admin.

Yerel ağızda bir numara. Fuck y'all.
  • /
  • 6

kastamonu hayvan pazarı muhabbetleri


kastamonu hayvan pazarındaki absürd muhabbetlerdir.

mimar vedad tekkastamonu valilik binasını eski adıyla hükümet konağını tasarlayan çok önemli osmanlı devleti+cumhuriyet dönemi mimarıdır. mimar mehmet vedat tek 1873 senesinde istanbul’da dünyaya geldi. babası giriit’li sırrı paşa annesi ise türk edebiyatında ve musikisinde önemli eserler ortaya koyan leyla hanım’dır. çocukluk dönemini geçirdiği konak, o yılların seçkin sanatçılarının bir araya geldiği kültür yuvasıydı.küçük yaşlarda paris’e öğrenim için gönderilen vedat tek ilk olarak ecole centrale‘den matematik lisansı alıyor. ardından ecole des beaux arts‘da mimari öğrenimini tamamlıyor. türkiye’ye geldiğinde mimar kemalettin bey ile birlikte türk mimarisini millileştirmeye uğraştı. daha sonra sultan reşat tarafından devletin baş mimarı olarak atanıyor. vedat tek aynı zamanda şehremaneti posta ve telgraf nezareti mimarlığında da bulunuyor. birinci paylaşım savaşının yaşandığı yıllarda harbiye nezareti kıtaatı fenniye baş mimarlığına getiriliyor. bir taraftan da nefise mektebi’nde ve mühendislik mektebi’nde des veriyordu.vedat tek’in eserleri
haydarpaşa vapur iskelesi
moda vapur iskelesi
mahmud paşa köşkü
zihni paşa camii
kastamonu hükümet konağı
sütlüce mezbahası
ankara palas
sirkeci posta ve telgraf nezareti binası
vedat tek evi
cemil topuzlu köşkü
defter-i hakani
cumhuriyet halk fırkası binası
tahir han
rüştü paşa apartmanı, istiklal caddesinde bulunuyor
şark tütün deposu
tayyare şehitleri anıtı
hobyar mescidi
hürriyet tepesi
izmit saat kulesieserlerinde milli mimariye dönüşün etkilerini görmek mümkün. vedat tek zaman zaman mimarlık üzerine ve kent tasarımı sorunları üzerine yazılar da yazdı. 1942 senesinde istanbul’da hayata gözlerini yumdu. edirnekapı şehitliği‘ne defnedildi. http://www.kastamonumvtkulturmerkezi.gov.tr

kaynaklar:beiniz.com,mimarderneği.com

garagoncoloz

kötü söz. kelime aslında antik inançlardan türemiştir. ne olduğu belli olmayan yaratıklardır batıl inançlardan biriside bunlardır 25 aralık 6 ocak tarihleri arasında bu yaratıkların insan ve hayvanlara zarar verdiklerine inanılır. gece karanlığında dışarıya çıkmamaya özen gösterilirdi.bazen hastalanan veya davranış bozukluğu gösteren kişilerin garagoncoloz zamanında marazlandığına bu yaratıkların aynı zamanda cinlerin akrabaları olduğuna ,onlara kötü söz söylemenin günah olduğunu hatta böyle bir durumda küfür edeni cezalandırdıklarına inanılırdı.bugun de insan sevmediği kişiye söyler, ya da uykusuz kalmak gibi kullanılır. ayrıca şunlarla aynı anlamdadır.
(bkz:goncoloz)
(bkz:garancoloz)

gıynuk

aralık (kapı, pencere vb. şeyler için)

gıygaşuk

gıygaşuk

aralık (kapı, pencere vb. şeyler için).
(bkz:gapıyı gıygaşuk bırak)

yabancı isimmiş gibi okunan isimler

okunduğunda yurt dışından gelmiş hissi yaratan isimler. özellikle kastamonu ağzı ile okunursa.

(bkz:şaizer) ein sehr schöner name

kastamonulu youtuberlar

moni tv

pençeyi çalınca götün üç yanak olu

dorak otudorak otu, kastamonu yöresinde dere otunun tohumu kalmış şekline verilen ad olan dorak otu diğer bölgelerde ise durak, daragotu, börekotu, samot durakotu sakal otu, samuk, tarak otu, tarhanotu, samot ve samut olarak da bilinmektedir. sulak ve rutubetli bahçelerde yetişen dorak otu, ilkbahar mevsiminden sonbahar mevsiminin kadar vejetasyonu devam eden bir bitkidir. 60 mm ye kadar boylanabilen bu bitkinin yaprak kısımları oldukça hassas ve iplik görünümlü, oldukça ince ve çok parçalıdır. alt yaprakları ise saplıdır. toplu, küçük ve sarı renkte olan çiçekleri, şemsiye görünümünü andırır. tohumları kanatlı olarak bulunur ve elips şeklindedir. tohumlar kurudukları zaman ortadan ikiye kolaylıkla ayrılabilirler. kendine has güçlü keskin ve aromatik bir kokuya sahiptir. ancak bu hoş koku kuruduğu zaman yok olur. tohumları oldukça lezzetli olan dorak otu eski yıllardan itibaren ilaç ve baharat olarak kullanılmıştır ve günümüzde de sağlık açısından oldukça faydalı olması bakımından birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

dorak otu kullanımı, yaprakları ve sapları büyüdükçe kopartılarak devamlı hasat edilen dorak otunun tohumları, yaz sonu eylül ayı gibi olgunlaşan şemsiyeyi andıran çiçek sapları ile beraber kesilip toplanır ve olgunlaşan tohumlar kendiliğinden dökülürler. sapları ile beraber kesilerek toplanan dorak otu demetler halinde bağlanarak güneş görmeyen bir yere asılarak kurutulur ve kuruduktan sonra demetlerden sıyrılarak tohumlar ayırt edilir. dorak otunun tohumu bırakılmış kısımları yemeklere lezzet ve koku vermek için, özellikle de kastamonu bölgesinde tarhana çorbasının yapımında, taze ya da tohum halindeyken turşulara lezzet vermek amacıyla kullanılır. durak otu aynı zamanda tohumları dövülüp baharat olarak ve çayı yapılarak da kullanılmaktadır.

dorak otu saklanması, toplanan tohumlar cam kavanozlara alınarak ağzı sıkıca kapatıldığı takdirde birkaç sene tazeliğini koruyabilir.
dorak otu faydaları

yüksek tansiyon problemi olan kişilerde kan basıncını düşürerek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.
doğum sonrasında kullanıldığında anne sütünü artırıcı etkiye sahiptir.
sinirleri yatıştıran özelliği sayesinde bedenin rahatlamasını sağlar ve yorgunluğu giderir.
hıçkırık kesici etkiye sahiptir.
keskin tadı sayesinde kötü ağız kokusunu giderir.
grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan baş ağrılarının tedavisinde kullanılır.
sindirim sistemini düzenler, karın ağrısı problemini ortadan kaldırır.
döl yatağını temizleyici özelliğe sahiptir.
mide ve bağırsak gazlarına giderilir, özellikle de küçük bebeklerde gaz giderici olarak kullanılmaktadır.
kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
antioksidan özelliğe sahip olması nedeniyle vücuttaki toksinlerin temizlenmesini sağlar.
kemik sağlığını korur.
bağışıklık sistemini güçlendirir.
ishal giderici özelliği sayesinde bu problemin ortadan kaldırır.
kuvvet verici özelliğe sahiptir.

durak otu zararları, dorak otu doğru ve yeteri miktarda tüketildiği takdirde sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. ancak bitkinin yanlış tüketilmesine bağlı olarak bazı zararları ortaya çıkabilir. dorak otu bazı besinlere alerjisi olan insanlarda alerjiye sebep olabilir. hamilelik döneminde aşırı miktarda tüketilmesi tavsiye edilmeyen dorak otu, cilde temas ettiği durumlarda tahrişe sebep olabilir. bu nedenle her bitki gibi bu bitkiyi de kullanmadan önce bir uzmana danışmakta fayda vardır.

kaynak:ot.gen.tr

dorak otu

hüryimez

kastamonu'da yetişen endemik elma türü. hürümez de derler, hüryemez de. aslında bakarsanız aklı olan yemez gibi bi anlama geliyor :)

direkdor

gaşuk

gölbez

ağassının

abicim, abisi, abisinin. ayrıca
(bkz:abeysinin)
(bkz:lan ağassın)

segizen

güyo

kastamonu ağzıyla damat.
(bkz:guyo guymak)

köpeğerif

hatta ulama yapılır.
(bkz:köpeğerif)
  • /
  • 6

sarı mı? siyah mı?

meşrubat seçeneği sunarken sorulan soru. aslı "fanta mı içersin, kola mı?"

g lerin k ye dönüşmesi

k ve g harflerinin kullanım yerlerini karıştıran kastamonuluların yaşadığı bir ses olayıdır. örneğin otokar (otogar), mikros (migros)

manda yuvası

adını bir kastamonu türküsünden almış filmdir.
manda yuva yapmış söğüt dalına -aman aman
yavrusunu sinek kapmış gördün mü -amanın yandım
amanın-3 yandım / tiridine-3 bandım
bedava mı sandın / para vidim aldım / tiridine-3 bandım

sabahleyin erken çifte giderken
öküzüm torbadan düştü gördün mü

aşağıdan gelir türkmen koyunu
selviye benzettim yarin boyunu

kastamonu tüneli'den geçen araç sayısı

15 temmuz şehitler tüneli'nden geçen araç sayısıdr. 7 ocak 2018 itibariyle toplamda 1.249.760 araç geçmiş. yine de az gibi geldi bana. ilgili haber için https://www.sondakika.com/haber/haber-kopek-baligi-agzi-ndan-1-milyon-249-bin-arac-gecti-10427706/

kastamonu

adına şiirler yazılan şehir. misal;

gastamonu deye yanıp duruyon,
anam ayru, bubam ayru, köy ayru,
gurbetin gahrını çekip duruyon,
havam ayru, suyum ayru, aş ayru

çıkdım gurbetlere hayli yıl oldu,
bakduğum buzala çift öküz oldu,
kel eli’nin gızı el’e eş oldu,
davul ayru, zurna ayru, hak ayru.

gurbetçisin deye hor görüyola.
dil gırıya diye çok söğüyola,
gıravat dakınca bey sanıyola,
beyle ayru, ağa ayru, biz ayru.

bi lokma ekmeğe ayrulduk sizden,
vallaha böyüklük beklenen bizden,
özümüz, araç’ın dağlık köyünden,
dağım ayru, çamım ayru, yol ayru.

ismail, hep ayru bu sağduyundan,
her zaman köyünü araduğundan,
köyün sevdasıyla avunduğundan,
zabah ayru, ağşam ayru, gün ayru.


ismail esen büyükdağ
(kastamonu gazetesi, sayı:3203)

kastamonu

rakım 774 metredü. yemekleriynen meşurdu.

Toplam entry sayısı: 104

pastırmacı sedat


kastamonu'da pastırmasıyla ünlü bir şarküteri. kırmızı yanaklı. sayfasında "kaybolmaya yüz tutmuş bir geleneğin son temsilcilerinden biri oan "tabakoğlu pastırma" her gıdanın fabrikasyona döndüğü günümüzde geleneksel yöntemlerle kastamonu pastırması ve kastamonu sucuğu üretmeye ve bu geleneği yaşatmaya devam ediyor.tamamen natural bir ortamda hazırladığı ürünleri yine geleneksel yöntemlerle satışa sunuyor." yazıyor.

kastamonulu amcadan topal şovkastamonulu amcanın düğünde sergilediği gençlere taş çıkaran topal oyunu. yalnız gözden kaçan bir durum var, adam gerçekten topal.

pastırmacı sedat


kastamonu'da pastırmasıyla ünlü bir şarküteri. kırmızı yanaklı. sayfasında "kaybolmaya yüz tutmuş bir geleneğin son temsilcilerinden biri oan "tabakoğlu pastırma" her gıdanın fabrikasyona döndüğü günümüzde geleneksel yöntemlerle kastamonu pastırması ve kastamonu sucuğu üretmeye ve bu geleneği yaşatmaya devam ediyor.tamamen natural bir ortamda hazırladığı ürünleri yine geleneksel yöntemlerle satışa sunuyor." yazıyor.

urva


urva, ismini kastamonu köyünden alan bir kısa film. emre özdemir kastamonu urva köyünde yaptığı bu kısa filmle çok büyük başarılar elde etmiş aldığı ödüller:

urva, best student film prize, 2011 new jersey film festival
• urva, director’s choice award, 2010 black maria film festival
• urva, official selection, national gallery of art, washington d.c.
• urva, philadelphia film and video association, 2010 finishing funds grant
• urva, official selection, new filmmakers, anthology film archives, new york

köçeklikköçeklik mesleğine dair belgesel.