Kastamonu Ağzı Sözlüğü, Kastamou 'ya dair ne varsa burada

canyakıcı

Durum: 397 - 0 - 0 - 0 - 12.04.2018 22:42

Puan: 1985 - Hokracı

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Ced Candarma.

Kastamonu sever. Doğa sever. Hayvan sever. Özellikle ayı sever.
  • /
  • 20

mekene

gölgöbel

zoboğlu

sabahtan beri, sabahatan bu yana. örnek;
+la seyin zoboğlu nellerdesiğn oğğğ.

hüryimez

dünyanın en ünlü markalarından biri bir elma türünden esinlendi. hüryimez diye bir marka neden çıkmasın :))

allah adı vedim

birine bi işi zorla yaptırmak isteyince söylenir. genelde misafirlere tok olduğu halde yiyecek içecek ikram eden hanımlar kullanır. misal;

+hadi buyrun, anca buğada oldu,
-yok savol ben dokuyun
+allah adı vedim bak, nolusun yi
-eh hadi yiyin beğki

sonra tabi tok insan birden canavar olur herşeyi yer. son.

pençeyi çalınca götün üç yanak olu

manda yuvası'nda geçen repliklerden biri. bir şehirliye bir ayının yapabileceklerinden bahsediyor muhtarımız.

kastamonulu sanatkarlar

kastamonu kökenli sanatkarları içeren başlıktır.

(bkz:kemaneci kemal şabanoğlu)

kemaneci kemal şabanoğlukemane ustası kemal şabanoğlu kastamonuludur. hakkındaki tek bilgi bu.

çekme helva üretim sürecikastamonu'nun meşhur çekme helvasının yapım sürecidir.

halit cebeci'den antika fotoğraflarhalit cebeci'nin eski kastamonu'ya dair yayınladığı fotoğraflar, dilerseniz fotoğrafı da isteyebiliyorsunuz iletişime geçip. belki tanıdıklarınız bu fotoğrafta olabilir.

1953 yapımı katil filmi


ayhan ışık'ın oynadığı filmdir. haksız olarak cezevine atılan filmin kahramanı sinop cezaevi'nden kaçarak kastamonu'ya geliyor.

kampüs magazin kastamonu üniversitesikampüs magazin isimli programın kastamonu üniversitesi ile ilgili yaptığı program.

leyla ile mecnun 63. bölüm kastamonu gecesileyla ile mecnun dizisinin kastamonu içeren bölümüdür.

kuzey güney dizisindeki kastamonulu taksicimüşteriye salça olan taksicidir :)

ferhat kütüklü'nün soyağacı çalışmasıaraştırmacı yazar ferhat kütüklü'nün kastamonu ve ilçelere dair soyağacı çalışmasıdır. soyağacı yaklaşık iki yüz yılı kapsıyor.

endonezya'dan kastamonuya gelin geldiendonezya'dan kastamonulu ferdi'ye gelin gelme olayı.

kastamonu

  • /
  • 20

öğğ

cümle sonlarına eklenen hede. cümle yapısı, özelliği farketmeksizin eklenebilir, samimiyet katar.
*nettin öğğ?
#iyi öğğ sen nettin?
*nediyosun öğğ?
*nedelim öğğ.

ayrıca "öğğ" e "ğ" istenildiği kadar eklenir, samimiyet belirtir. bi nevi öğğ pılas pılas. öğğ++

depdep sözlük

hedef nicelik mi? yoksa nitelik mi? önce buna karar vermek lazım.

amaç sadece kullanıcı ve hit sayısını arttırmaksa facebook’taki kastamonu sayfalarına link bırakmak faydalı olabilir ancak bu tarz gruplardaki kullanıcı kitlesi biraz farklı.
daha avam ve sadece sosyalleşme amaçlı oluşumlar kuruluyor facebook’ta.

eğer uzun vadede daha kaliteli içerik ve kullanıcı profili hedefleniyorsa üniversite öğrencilerine yönelik çalışma yapmak lazım.

ekşi sözlük gibi bir mecra bu konuda doğru adres diye düşünüyorum. ekşi sözlük yazarı ya da en azından okuyucusu geniş bir kastamonulu potansiyeli var. bu insanlar en azından sözlük jargonuna hakim.

tabi bu benim tamamen kişisel görüşüm, farklı fikirler de çıkabilir. sözlük yönetimi ve biz kulanıcılar elele verip sözlüğü belli bir noktaya taşıyabiliriz.

depdep sözlük

depdep sözlük

bir kastamonulu olarak benim de ekşi sözlükten haberim oldu. böyle bir platformu eşe dosta söyleyerek genişletmek mümkün. bir bakıma tanıtım da yapılıyor. bir kastamonulu olarak merkezle beraber 20 ilçesinin çoğunu bilmemekteyim. bu sayede kastamonu daha yakından da tanıma fırsatımız oluyor.

depdep sözlük

ekşi sözlük kastamonu başlığında haberdar olup damladığım sözlük. bu arada ankaralı'yım. kastamonu'da hiç ikamet etmedim.

depdep sözlük

daha çok tanınmak için, kastamonuluların ve kastamonu'da yaşayanların haberdar olabilmesi için facebook'un kullanılması gerektiğini düşündüğüm sosyal medya adresi.

özellikle kastamonu ve ilçeleri adına facebook'ta takip edilen onlarca sayfa altında linkleri verilip tanıtımı yapılırsa ve kastamonu'da sokak röportajlarıyla desteklenirse kısa sürede tanınması sağlanmış ve farklı görüş, bilgi ve yorumlarla renklenmiş olacaktır.

depdep.org

eskiden bi depdep varıdı aynısı mı bilemedim emme her kim canlanduduysa allah ayağına daş değdümesin.

depdep.org

ekşi'den esinlenilmiş ama iyi de yapılmış, buram buram memleket kokan veri tabanı

depdep.org

reklam filen yapılarak popülaritesinin arttırılması gereken oluşum. facebook, twitter gibi sosyal ağlarda ve öz kastamonu tv gibi popüler youtube kanallarında reklamı yapılmalı, daha çok yazar alınmalı ki yapduğumuz şey bişeye benzesin.

depdep.org

ekside ki kastamonulular olarak ayrıldığımız yer gibi

Toplam entry sayısı: 397

rota 37

bir youtube kanalı. kastamonu ile ilgili derin bir videolar serisi çekmişler.

bölüm-1


bölüm-2


bölüm-3

yeni gelen öğrenci için etkinlik listesi

(bkz:çatak kanyonu)
(bkz:horma kanyonu)
(bkz:ılgarini mağarası)
(bkz:ılgaz dağları milli parkı)
(bkz:ılıca şelalesi)
(bkz:küre dağları milli parkı)
(bkz:pompeipolis)
(bkz:valla kanyonu)

ıvır zıvır teokratik mekanları yazmadım çünkü: "kastamonu şeyhler dervişler memleketi olamaz".

yeni gelen öğrenci için etkinlik listesi

kastamonu üniversitesini kazanan öğrenciler için yapılacaklar listesidir. gelen öğrencide hep şu vardır, "burda hiç bişey yok". sanki memlekette çok etkinmiş gibi davranır, halbuki tek zevki eve en yakın avm ye gitmektir. kastamonu'da o kadar yapılacak çok şey varki halbuki.
+fotoğraf çekmek için: müthiş sokaklar, sokaklarda sümüklü çocuklar, muhteşem doğa manzaraları, mimari, kıyı ilçeleri ve dağ ilçeleri,
+gezmek için kanyonlar: şelale, milli parklar, çiftlikler, köyler, ilçeler,
+spor için: koşu ve bisiklet için memleketin her köşesi, kayak yapabilmek için ılgaz dağı, yüzmek için abana, inebolu, cide.
aklıma geldikçe yazarım. yani memlekette disko yok falan diye sızlanmak kadar saçma bi şey görmedim. new york'tan ılgaza gelmiş fotoğrafta "böylesi hiç bi yerde yok" yazmış, hayran kalmış, yozgat'tan gelen öğrenci burda bi'şey yok diyor :)

komik köy isimleri

zula kastamonu haritası

halime çavuş


halime kocabıyık, kastamonu'nun duruçay köyünde 1898 senesinde dünyaya geldi. milli mücadele yıllarında erkek kılığına girerek askerlik yapan şahıs. savaş dönemimde ailesinin tüm ısrarlarına karşı cepheye giden halime çavuş, o dönemde yadırganmamak için saçlarını kazıtmış erkek gibi tıraş olmuş ve erkek gibi giyinmiştir.
kocabıyık, soğuk bir kış gününde inebolu'yu denetlemeye gelen mustafa kemal paşa ile karşılaştı. soğuk hava ve kar yağışına rağmen üzerindeki montu cephanenin üstüne örten halime çavuş, mustafa kemal ve heyetin dikkatini çekti.


mustafa kemal, cepheye taşıdığı mermileri kendi hayatından fazla önemseyen bu askeri görünce çok etkilendi ve ona, ''neden üzerindeki montu mermilerin üzerine örttün, üşümüyor musun?'' diye sordu.
halime çavuş ''benim üşümem hiç önemi değil. bu cephane yüzlerce belki de binlerce askerimizi koruyacak'' dedi. bu cevap üzerine mustafa kemal, halime çavuş'tan kimliğini istedi. kadın olduğunu anlayınca yaverine, halime çavuş ile ilgili tüm bilgileri not aldırdı ve ankara`ya döndü.
savaşta bulunduğu süre içerisinde gösterdiği başarılarla büyük takdir toplayan kocabıyık, 9 haziran 1921'de yunan savaş gemileri kılkış ve averof'un inebolu'yu bombaladığı sırada şarapnel parçası ile ayağından yaralandı ve sakat kaldı.
kurtuluş savaşı sonunda mustafa kemal tarafından ankara`ya çağrılan halime kocabıyık, çankaya köşkü'nde 15 gün misafir edildi. burada düzenlenen törenle kendisine istiklal madalyası ve ''çavuş'' rütbesi verildi.
atatürk’ün “seni yollamıyorum, bizim kızımız ol” önerisine “annem babam beni bekler” şeklinde cevap veren halime çavuş, “ben anaya babaya itaatli evlada saygı duyarım” diyen mustafa kemal atatürk tarafından çeşitli hediyeler verilerek tekrar evine yollamıştır.

halime çavuş, milli mücadele sonrasında da hiç evlenmemiş, her gün tıraş olmuştur. saçlarını kazıtmış, bir erkek gibi davranmaya devam etmiştir. halime çavuş 1975 yılında hayata gözlerini yummuştur.

rota 37

bir youtube kanalı. kastamonu ile ilgili derin bir videolar serisi çekmişler.

bölüm-1


bölüm-2


bölüm-3

murat sökük


tosya ilçemizde yaşayan bu genç, ailesine yardım için ve okul masraflarını çıkarabilmek için, yakılacak olan kitapları yakmak yerine satarak para kazanmaya çalışıyor. “kitaplar yakılmak için değil, okunmak için var” diyor.
ilçe kaymakamı deniz pişkin bunun için harekete geçmiş ve bir hesap numarası açmışlar:https://prnt.sc/iiow5c
teyit için haberi yapan kişinin facebook adresi: https://www.facebook.com/profile.php?id=757455908&fref=mentions

depdep.org flickr topluluğu

fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgilenen depdep.org üyelerinin flickr grubudur. bu grup havuzunda paylaşılacak fotoğraflarda aranılacak başlıca özellikler kastamonu'ya ait,
*mekan fotoğrafları
*kişi fotoğrafları
*kastamonu mutfağına ait fotoğraflar
*olay fotoğrafları,
*kastamonu manzara fotoğrafları.

bunun haricinde öneriye açığız. fotoğraflar yüksek çözünürlükte, ışık ve pozlama değerleri mümkün olduğunca dengeli tutulmalı. ayrıca fotoğraflar moderasyon filtresinden geçirilecek uygun olanlar yayınlanacak. burada amaç kastamonu'yu tanıtmak, dökümanter belgeler, görseller oluşturmak.

grup linki: https://www.flickr.com/groups/depdepnoktaorg

ferhat kütüklü'nün soyağacı çalışmasıaraştırmacı yazar ferhat kütüklü'nün kastamonu ve ilçelere dair soyağacı çalışmasıdır. soyağacı yaklaşık iki yüz yılı kapsıyor.

Gizlilik Politikası | Kullanım Koşulları | İletişim/Reklam | Spor
Takip et!
| | | | | | | | |