Kastamonu Ağzı Sözlüğü, Kastamou 'ya dair ne varsa burada

canyakıcı

Durum: 266 - 167 - 23 - 2 - 21.02.2018 17:32

Puan: 1170 -

2 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Admin.

Kastamonu sever. Doğa sever. Hayvan sever. Özellikle ayı sever.
  • /
  • 14

kastamonu denilince akla gelenler

yavan serme

kavakören köyü dangalak mevkii

yöre insanını merak etmeme sebep olan mevkii.

birbirinden tuhaf kastamonu lakapları

birbirinden tuhaf kastamonu lakapları

kastamonuluların birbirlerine taktiği lakaplar.
(bkz:löklök)
(bkz:hımhım)

arkalaşmak

yardımlaşmak, desteklenmek.

aruluk

temizlenmiş ve yıkanmış buğday.

arulamak

arıklı

aruk

1.su yolu.
2.zayıf, sıska, cılız.

arı dalağı

argun

depdep.org mobil uygulaması

ilerleyen zamanlarda applestore ve googleplay'de yer alacak uygulama.

şevin ballıktaş

kastamonulu bir yazardır. piyasaya taze çıkmış daha çok görüşeceğiz'i okumanızı şiddetle tavsiye ederim. ama dikkat yüksek dozda aşk içerir.
(spoiler:haydi sen de istemediklerini “çöpe at” ve sadece istediklerine odaklan.
hayatında “arzuladığın” kişinin özellikleri neler?
bu kişi sana hangi duyguları hissettiriyor?
gözlerini kapatıp hayal ettiğinde gördüğün detaylar neler?)

satın almak için:https://goo.gl/BMLRpe

kastamonulu roman yazarları

kastamonu'da doğmuş yazarlardır.
(bkz:şevin ballıktaş)

abdurrahman paşa lisesi


anadolu'da açılan ilk lisedir kendisi.adını da kurucusundan almıştır. abdurrahman nurettin paşa muhtelif valiliklerde bulunduktan sonra umur-i nafia komisyonu azalığından başvekil ünvanı ile 2 mayıs 1882 tarihinde sadr-ı azamlığa tayin olunmuştur. 18 nisan 1883 tarih ve 484 numaralı kastamonu gazetesi´nden anlaşıldığına göre 31 aralık 1882 tarihinden 2 eylül 1891 tarihine kadar kastamonu ilinde valilik yapmıştır. daha sonra aydın ve edirne valiliklerinde bulunmuştur. abdurrahman paşa 7 kasım 1895 tarihinde adliye nazırlığına tayin olunmuş ve 2.meşrutiyetin ilanından sonra 2 ağustos 1908 günü emekli olmuştur. 1912 yılında vefat etmiş, fatih türbesi yanında gömülüdür.

kastamonu ilinde valilik yaptığı 8 yıl 9 aylık süre içersinde sayılmayacak kadar çok eser bırakmıştır. bu eserler arasında 20 nisan 1885 cumartesi günü kastamonu idadisinin temelini atmıştır. bu şekilde galatasaray ve istanbul liselerinden sonra türkiye´de 3.derecede bir maziye sahip anadolu´da kurulan ilk lisenin kesin kuruluş tarihi 20 nisan 1885 günüdür. bu günkü cumhuriyet meydanını çevreleyen arsayı temin eden abdurrahman paşa belirtilen günde arsanın bir bölümü üzerinde lisemizin eski binasının inşaatına başladı. binanın dereye bakan cephesini sağlam temeller üzerine oturtarak kaymayı önledi. sadece bu işe bin osmanlı altını harcanmıştır. abdurrahman paşa lise binasının inşaatı ile yakından ilgilenmiş, binanın tamamı için gerekli olan 8500 altın lira halktan toplamış ve yine halktan kurulan bir komisyonca harcamalar yapılmıştır. okul binası 4 yılda tamamlanabilmiştir.

abdurrahman paşa, okulun ilk sınıfını askeri rüştiye binasında açmıştır. 1887 yılında idadi müdürlüğüne celal bey tayin edilmiştir. bu zamanda 2 sınıf vardı. 1888 yılında sınıf sayısı 3, 1891-1892 senesi başında sınıf sayısı 5 olmuştur. aynı zamanda okul yatılıya çevrilmiştir.

1900-1901 ile 1903-1904 yıllarında okula bir ziraat şubesi eklenmiş ise de 1904 yılından sonra bu şube kaldırılmıştır. 1912-1913 ders yılına kadar eğitim öğretim normal devam etmiş, bu ders yılından itibaren okulun adı idadi´den sultani´ye çevrilmiştir. yine bu ders yılı içerisinde liseye bağlı olmak üzere bir de ilk kısım oluşturulmuş ve lise onuncu sınıftan itibaren edebiyat ve fen diye iki şubeye ayrılmıştır.1922-1923 yılında sultani ismi liseye çevrilmiş, sınıf adedi 11´e indirilmiştir. 1925 yılında ise ilk kısım kaldırılmış, lise orta kısmı ile birlikte eğitim ve öğretime devam etmiştir.

anadolu´nun ilk lisesi olan kastamonu abdurrahmanpaşa lisesinin bütün çevre illerden gelen öğrencilerle mevcudu artmış, kadrosu çok değerli elemanlarla takviye edildiği için bu okula gelmek isteyen öğrenciye cevap veremez olmuştur. yeni şubeler açmak, ek binaları yapmak durumu ortaya çıktığından lise binasının dere kenarında atatürk caddesine bakan evler istimlak edilerek 29 eylül 1937 tarihinde bakanlıktan gelen projeye uygun olarak orta kısım inşaatına başlanmıştır. bu bina 10 sınıf, 2 laboratuvar, 1 konferans salonu, 1 yemekhane ve 1 dolaphane ihtiva etmekte olup, bu gün lise binası olarak kullanılmaktadır.

depdep.org

site metasını "batı karadeniz kolektifi. ağız, şive, mekanlar, kişiler, olaylar, mutfaklar, fotoğraflar, hikayeler ve nicesi. kastamonu, zonguldak, bartın, sinop, bolu, çankırı, düzce, karabük" olarak değiştiren sözlük. çember genişledi, çünkü ağız ve kültür birbirine çok yakın. şimdi daha da büyüğüz.

yuğlanmak

yuvarlanmak, düşmek.
+seyin dut şunu yuğlanacak yoğsa.

noluya

ne oluyor.
+la seyin noluya burlarda hayurdu?

fantastik köy isimleri

  • /
  • 14

birbirinden tuhaf kastamonu lakapları

fantastik köy isimleri

yavan serme

böyle efendime söyleyin, gıvıl gıvıl iş gören, beceriksiz anlamlarında bir nevi hakaret söylemi

ense filen on yerinden düğleniya

şişmanlar için kullanılan bir deyimdir. o kadar iyi beslenmiş ki ensesi bile yağ tutmuş anlamında (canan karatay duymasın)

od

eski türkçede ateş anlamına gelen kelime.

kastamonu ağzında bugün sadece 'hurunu odlamak' şeklinde bir kullanımına rastlanır. köylerde halen fırın yakmaya, fırını ateşlemeye 'hurun otlamak' ya da 'hurun odlamak' denir.

emin yalçın

batı karadeniz ağzıyla skeçler yapan geredeli. kastamonulu, bartınlı, karabüklü başlıklarıyla da paylaşılıyor aşağıdaki videodaki gibi. videonun çekildiği yer kızılcahamam soğuksu milli parkı, beşikçigil çeşmesi önü. başlık kastamonu, arkadaş geredeli. *

https://www.youtube.com/watch?v=6PWNdcfFqAI

https://www.instagram.com/1geredeliyesorduk

fañfañlamak

yaşlılık sebebiyle bedensel ve zihinsel olarak büyük oranda gerileme yaşamaya kastamonu halk dilinde verilen ad.

'ifakat apla iyice fañfañlamış, basduğu yeri görmeya.' cümlesi bu güzide kelimeyi örnekleyen bir kullanımdır.

kastamonu deyimleri

eşi ölüp dünyada yanız kalan yaşlılar için söylenen 'artda galan dertde galu.'

ayrıca önceki girilere ithafen, atasözü ile deyim farklı kavramlardır.

kastamonu üniversitesi

kastamonu için en büyük şans olduğu halde yeterince yararlanılamayan eğitim kurumu.
kastamonu için yıllardır en büyük eksik genç nüfus idi. bir şehre hayat katan, o şehri renklendiren en önemli varlık gençlik iken kastamonu verdiği akıl almaz göçlerle gençlerini büyükşehirlere kaptırmıştı.
ancak üniversite ile kaptırdığımızdan daha fazla genci, hem de birbirinden çok farklı kültürlerden rengarenk bir genç kitleyi sınırlarımız içinde bulduk.

fakat burada yine de kendilerinden yeterince yararlanılamadığı da açık. bu gençleri şehrin uzak bir köşesinde kendi içlerinde sosyalleşebilecekleri bir gettoya kapatmaktansa şehrin merkezine almak en uygun iş olurdu.
kastamonu'ya gelen pek çok öğrenci kendilerini kuzeyin unutulmuş bir ilinde hissetmekte, bu nedenle de şehir hayatına katkı yapmak yerine kendi küçük gruplarına kapanmakta.
oysa çeşitli sokak röportajlarıyla fikirleri alınsa, youtube'da üniversite atmosferi ve sorunlarıyla ilgili çok sayıda video yayınlansa bu gençler varlıklarını şehirde hissettirebilecekleri ve hatta şehri değiştirebilecekleri bir ortam olduğunu fark ederek bu şehre çok daha hareket katacaktır eminim.
kastamonu için çok büyük bir şans olduğu halde henüz yeterince faydalanılamamış kurumdur özetle.

depdep roman


yerdeki tönügeye bi depük atdı. tönüge yuğlandı yuğlandı, gecenin sessüzlüğünde yankılanıvedi. seyincük öğcük üşümüştü de. nerdeyse ötürük olacak, eyninde bişey yok tebi.

Toplam entry sayısı: 266

yeni gelen öğrenci için etkinlik listesi

(bkz:çatak kanyonu)
(bkz:horma kanyonu)
(bkz:ılgarini mağarası)
(bkz:ılgaz dağları milli parkı)
(bkz:ılıca şelalesi)
(bkz:küre dağları milli parkı)
(bkz:pompeipolis)
(bkz:valla kanyonu)

ıvır zıvır teokratik mekanları yazmadım çünkü: "kastamonu şeyhler dervişler memleketi olamaz".

yeni gelen öğrenci için etkinlik listesi

kastamonu üniversitesini kazanan öğrenciler için yapılacaklar listesidir. gelen öğrencide hep şu vardır, "burda hiç bişey yok". sanki memlekette çok etkinmiş gibi davranır, halbuki tek zevki eve en yakın avm ye gitmektir. kastamonu'da o kadar yapılacak çok şey varki halbuki.
+fotoğraf çekmek için: müthiş sokaklar, sokaklarda sümüklü çocuklar, muhteşem doğa manzaraları, mimari, kıyı ilçeleri ve dağ ilçeleri,
+gezmek için kanyonlar: şelale, milli parklar, çiftlikler, köyler, ilçeler,
+spor için: koşu ve bisiklet için memleketin her köşesi, kayak yapabilmek için ılgaz dağı, yüzmek için abana, inebolu, cide.
aklıma geldikçe yazarım. yani memlekette disko yok falan diye sızlanmak kadar saçma bi şey görmedim. new york'tan ılgaza gelmiş fotoğrafta "böylesi hiç bi yerde yok" yazmış, hayran kalmış, yozgat'tan gelen öğrenci burda bi'şey yok diyor :)

depdep.org flickr topluluğu

fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgilenen depdep.org üyelerinin flickr grubudur. bu grup havuzunda paylaşılacak fotoğraflarda aranılacak başlıca özellikler kastamonu'ya ait,
*mekan fotoğrafları
*kişi fotoğrafları
*kastamonu mutfağına ait fotoğraflar
*olay fotoğrafları,
*kastamonu manzara fotoğrafları.

bunun haricinde öneriye açığız. fotoğraflar yüksek çözünürlükte, ışık ve pozlama değerleri mümkün olduğunca dengeli tutulmalı. ayrıca fotoğraflar moderasyon filtresinden geçirilecek uygun olanlar yayınlanacak. burada amaç kastamonu'yu tanıtmak, dökümanter belgeler, görseller oluşturmak.

grup linki: https://www.flickr.com/groups/depdepnoktaorg

ferhat kütüklü'nün soyağacı çalışmasıaraştırmacı yazar ferhat kütüklü'nün kastamonu ve ilçelere dair soyağacı çalışmasıdır. soyağacı yaklaşık iki yüz yılı kapsıyor.

abaz

abul üstü

domalmak, eller dizler yerde olma durumu.

apannamak

bebeğin emeklemesi, emekleyerek yürümeye başlaması.
Henüz takip eden biri yok.