Kastamonu Ağzı Sözlüğü, Kastamou 'ya dair ne varsa burada

ılgaz dağları milli parkı


batı karadeniz bölgesi’nde, çankırı ve kastamonu illeri sınırları içinde yer alan milli parktır. 1976 yılında ilan edilmiştir. yüz ölçümü 1.118 hektardır. iğne yapraklı ağaçların hâkim olduğu bir orman örtüsüne sahiptir. karaçam, sarıçam ve göknar yaygın ağaç türleridir. açık alanlarda ardıçlar da görülmektedir. az sayıda olmakla birlikte ayı, kurt tilki, geyik, karaca ve yabandomuzu görülmektedir. alan, giderek gelişen bir kış sporları merkezi halini almaktadır. şu sıralar katledilmekle meşgul ama yine de iyi dayanıyor.

orta anadolu’dan kuzey anadolu’ya geçiş kuşağında yükselen ılgaz dağı yöresinin arazi yapısı genellikle serpantiler, şiştler ve volkanik kayaçlardan meydana gelmiştir. sahada yer yapısı kadar dağ oluşum hareketleri yönünden de ilgi çekici örnekler bulunmaktadır.türkiye’nin en uzun ve hareketli kırık hattı olan kuzey anadolu fayı,ılgaz dağının güney eteklerinden geçmektedir. saha değişik karakterlerde vadiler, sırtlar ve doruklardan meydana gelmiştir. ayrıca üst değerde peyzaj özellikleri sunan jeoformolojik bir yapıya sahiptir.ılgaz dağının eteklerinden doruklarına doğru gelişen karaçam, kızılçam, köknar hakim ağaç türlerinden meydana gelen bitki örtüsü, zengin orman altı topluluğu ile desteklenmektedir. bol ve bütün yıl akışlı akarsuları ile zengin bitki örtüsünün oluşturduğu şartlar karaca, geyik, yaban domuzu, kurt, ayı, tilki gibi, yaban hayatı türlerine uygun yaşama ortamı sağlamaktadır.
ayrıca dünyada nadir bulunan bitki çiçek türlerinden (endemik) sayılı olanlarını görmek mümkün olabilmektedir.milli parkın diğer önemli bir kaynağı da kış sporları imkanıdır. ılgaz dağının bu doğal ve rekreasyon kaynakları milli parkın ana kaynak değerlerini oluşturmaktadır.
görülmesi gereken yerler: jeolojik ve jeoformolojik oluşumları, heybetli orman dokusunun oluşturduğu peyzajın çeşitliliğini görmek mümkündür.
kayak sporu yapmayı ve izlemeyi sevenler içinde ankara konağı diye adlandırılan saha cazibe noktasıdır.

ankara il merkezine en yakın kayak sporu merkezi milli park içindedir. ayrıca sahada doğal yürüyüş çadırlarla ve karavanlarla kamp yapma imkanı ile günübirlik aktiviteler için uygun imkanlar mevcuttur.
milli park sınırları içindeki baldıran vadisinde karasu deresi üzerinde alabalık üretme istasyonları ve avlanma göletleri hizmete açıktır. 15 haziran – 15 eylül tarihleri arasında ziyaretçiler bu sahada sportif olta balıkçılığı yapabilecekleri gibi yılın her günü isteklerine göre üretim istasyonlarından balık alma imkanına sahiptir.
milli park içinde olan ılgaz kış sporları turizm merkezinde 800 mt uzunluğunda kayak pisti ile 1500 mt uzunluğunda iki adet telesiyej ve teleksi tesisi çalışmaktadır.

milli parka gelen ziyaretçilerin yeme – içme ve konaklama ihtiyaçlarını karşılamak üzere park içinde kastamonu il sınırları kesiminde özel işletmede ikmal inşaatı devam eden bir tatil köyü ve sosyal tesisleri özel işletmede bir otel ve kamuya ait köy hizmetleri bölge müdürlüğü tesisleri ile ankara üniversitesi ılgaz tesisleri bulunmaktadır. tesisler toplam ( 666 ) yatak kapasitesine sahiptir.

Gizlilik Politikası | Kullanım Koşulları | İletişim/Reklam | Spor
Takip et!
| | | | | | | | |