Kastamonu Ağzı Sözlüğü, Kastamou 'ya dair ne varsa burada

abdurrahmanpaşa lisesi


anadolu'da açılan ilk lisedir kendisi.adını da kurucusundan almıştır. abdurrahman nurettin paşa muhtelif valiliklerde bulunduktan sonra umur-i nafia komisyonu azalığından başvekil ünvanı ile 2 mayıs 1882 tarihinde sadr-ı azamlığa tayin olunmuştur. 18 nisan 1883 tarih ve 484 numaralı kastamonu gazetesi´nden anlaşıldığına göre 31 aralık 1882 tarihinden 2 eylül 1891 tarihine kadar kastamonu ilinde valilik yapmıştır. daha sonra aydın ve edirne valiliklerinde bulunmuştur. abdurrahman paşa 7 kasım 1895 tarihinde adliye nazırlığına tayin olunmuş ve 2.meşrutiyetin ilanından sonra 2 ağustos 1908 günü emekli olmuştur. 1912 yılında vefat etmiş, fatih türbesi yanında gömülüdür.

kastamonu ilinde valilik yaptığı 8 yıl 9 aylık süre içersinde sayılmayacak kadar çok eser bırakmıştır. bu eserler arasında 20 nisan 1885 cumartesi günü kastamonu idadisinin temelini atmıştır. bu şekilde galatasaray ve istanbul liselerinden sonra türkiye´de 3.derecede bir maziye sahip anadolu´da kurulan ilk lisenin kesin kuruluş tarihi 20 nisan 1885 günüdür. bu günkü cumhuriyet meydanını çevreleyen arsayı temin eden abdurrahman paşa belirtilen günde arsanın bir bölümü üzerinde lisemizin eski binasının inşaatına başladı. binanın dereye bakan cephesini sağlam temeller üzerine oturtarak kaymayı önledi. sadece bu işe bin osmanlı altını harcanmıştır. abdurrahman paşa lise binasının inşaatı ile yakından ilgilenmiş, binanın tamamı için gerekli olan 8500 altın lira halktan toplamış ve yine halktan kurulan bir komisyonca harcamalar yapılmıştır. okul binası 4 yılda tamamlanabilmiştir.

abdurrahman paşa, okulun ilk sınıfını askeri rüştiye binasında açmıştır. 1887 yılında idadi müdürlüğüne celal bey tayin edilmiştir. bu zamanda 2 sınıf vardı. 1888 yılında sınıf sayısı 3, 1891-1892 senesi başında sınıf sayısı 5 olmuştur. aynı zamanda okul yatılıya çevrilmiştir.

1900-1901 ile 1903-1904 yıllarında okula bir ziraat şubesi eklenmiş ise de 1904 yılından sonra bu şube kaldırılmıştır. 1912-1913 ders yılına kadar eğitim öğretim normal devam etmiş, bu ders yılından itibaren okulun adı idadi´den sultani´ye çevrilmiştir. yine bu ders yılı içerisinde liseye bağlı olmak üzere bir de ilk kısım oluşturulmuş ve lise onuncu sınıftan itibaren edebiyat ve fen diye iki şubeye ayrılmıştır.1922-1923 yılında sultani ismi liseye çevrilmiş, sınıf adedi 11´e indirilmiştir. 1925 yılında ise ilk kısım kaldırılmış, lise orta kısmı ile birlikte eğitim ve öğretime devam etmiştir.

anadolu´nun ilk lisesi olan kastamonu abdurrahmanpaşa lisesinin bütün çevre illerden gelen öğrencilerle mevcudu artmış, kadrosu çok değerli elemanlarla takviye edildiği için bu okula gelmek isteyen öğrenciye cevap veremez olmuştur. yeni şubeler açmak, ek binaları yapmak durumu ortaya çıktığından lise binasının dere kenarında atatürk caddesine bakan evler istimlak edilerek 29 eylül 1937 tarihinde bakanlıktan gelen projeye uygun olarak orta kısım inşaatına başlanmıştır. bu bina 10 sınıf, 2 laboratuvar, 1 konferans salonu, 1 yemekhane ve 1 dolaphane ihtiva etmekte olup, bu gün lise binası olarak kullanılmaktadır.
milli eğitim bakanlığı'nın açıkladığı 'nitelikli okullar' listesinde yer almayan okul. hababam sınıfı'nın yazarı rıfat ılgaz'ın da eğitim gördüğü 133 yıllık abdurrahmanpaşa lisesi mezunları, okullarının milli eğitim bakanlığı'nın açıkladığı 'nitelikli okullar' listesinde yer almamasına tepki gösterdi.

abdurrahmanpaşa lisesi mezunları derneği, bu duruma tepki gösterdi. dernek başkanı nurten ciğerci, beraberindeki mezunlarla birlikte okul bahçesinde basın açıklaması yaptı. nurten ciğerci, şunları söyledi:

"133 yıllık tarihi misyonu olan birçok ilim adamı, işadamı ve bürokrat yetiştiren 15-16 yaşındaki liselilerin 2 yıl kurtuluş savaşı ve 2 yıl cihan harbi'ne katılmaları nedeniyle 4 yıl mezun veremediği ve anadolu'da açılan ilk lise olduğu dahi göz ardı edilen lisemiz maalesef bugün adrese dayalı sistemle öğrenci alan okulların içinde belirlenmiştir. şimdiye kadar 15 bin mezun vermiş okulumuzun sahipsiz olmadığını göstermek için buradayız. sistemle ilgili milli eğitim bakanlığı'na sesleniyoruz; abdurrahmanpaşa lisesi sınavla öğrenci alan okullar arasında olmalı bunu istiyoruz. bu liste acilen değişmeli ve lisemiz hak ettiği yerde olmalı. bu devletin temelinde teri, kanı, emeği olan abdurrahmanpaşalılar olarak okulumuzun hak ettiği yerde olmasını istiyor ve yetkililerden bekliyoruz."

kaynak:haberler.com

Gizlilik Politikası | Kullanım Koşulları | İletişim/Reklam | Spor
Takip et!
| | | | | | | | |